МІЖНАРОДНИЙ ПРОЕКТ “ТЕАМ Україна”

«Тренінги, розширення економічних можливостей, допоміжні технології та
послуги медичної/фізичної реабілітації»

Триваючий конфлікт на сході України спричинив зростаючу потребу в послугах для осіб з інвалідністю (ОЗІ), адже принаймні на 14 000 поранених людей збільшився існуючий показник ОЗІ – 2,64 мільйони і більше. Нестача реабілітаційних відділень в рамках закладів охорони здоров”я по усій країні досягла критичної точки дефіциту, враховуючи наплив цивільного населення зі щойно набутими травмами, існує зацікавленість у наданні реабілітаційних послуг по усій країні, проте є недостатньо спеціалістів, які можуть впоратись з даною роботою або немає розуміння найкращих міжнародних практик для стандартизації таких послуг. Крім того, більше ніж 53,786 офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з інвалідністю потребують середньо- та довготермінової підтримки у здобутті економічної стабільності на їхніх нових місцях проживання. 

UCP Колеса для людства (UCP Wheels for Humanity) разом з провідними національними організаціями ГО “Українська Асоціація фізичної терапії” (УАФТ) та ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України” (НАІУ) в 2015 році розпочали реалізацію проекту TEAM – проекту комплексного навчання та надання прямих послуг, який сприятиме особам з інвалідністю досягнути більш незалежного, повноцінного життя. 

Проект фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Цільова група проекту: 
Внутрішньо переміщені особи з інвалідністю, зокрема зі сходу та Криму; цивільні постраждалі в зоні АТО, які отримали інвалідність; члени їх сімей; особи з інвалідністю, які проживають на території, що межує з окупованою територією (Донецька, Луганська області).

Проект реалізується в 6 областях України:
Львівській, Вінницькій, Донецькій, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій та м.Київ.

Проект TEAM зосереджений на розвитку комплексних реабілітаційних послуг в Україні та запроваджує ряд спеціалізованих тренінгів для фахівців з фізичної реабілітації/фізичних терапевтів та інших членів реабілітаційних команд; професійних/бізнес тренінгах та підтримці у працевлаштуванні внутрішньо переміщених ОЗІ та членів їх сімей; а також забезпеченні допоміжними засобами пересування. Додатково до підвищення рівня доступу ОЗІ до працевлаштування та послуг з охорони здоров’я проект активує дискусію щодо урядових протоколів для ОЗІ і підвищує рівень існуючих знань і навичок фахівців з фізичної реабілітації/фізичних терапевтів, які відстоюють розвиток своєї професії на національному рівні. Ці заходи консолідуватимуть попередні зусилля у сфері реабілітації та закладуть основу для обширного розвитку реабілітаційних відділень з урахуванням найкращих місцевих практик. 

30 червня 2019 року закінчив свою діяльність проект TEAM Україна. За термін реалізації проекту (вересень 2015 – червень 2019 рр.) було проведено багато заходів, зокрема:

Завдання №1: Розвиток комплексних послуг з реабілітації за допомогою навчання та участі зацікавлених сторін. У рамках проекту було проведене навчання для фахівців (фізичних терапевтів, лікарів, ерготерапевтів), які працюють у галузі охорони здоров’я:

1. Було проведено тренінги з «Нейрореабілітації» для дорослих (4 тренінги) у різних містах України (Львів, Запоріжжя, Харків та Тернопіль). Участь у тренінгах прийняли близько 120 фізичних терапевтів з різних регіонів України. Найбільшим досягненням є те, що протягом першого тренінгу «Нейрореабілітація» американські тренери визначили групу клінічних фахівців, які пройшли трьох тижневе стажування у Лос-Анджелесі, які мали зможу поглибити свої знання та набути дидактичні навички. Сім українських тренерів провели 3 тренінги «Нейрореабілітація» під супервізією американських колег. Проведення цих тренінгів дало підґрунтя для впровадження науково-доказової практики у нейрореабілітації дорослих на основі біопсихо-соціальної моделі надання послуг у реабілітаційних відділеннях, які спеціалізуються на нейрореабілітації дорослих.

2. Було проведено три тренінги з «Нейрореабілітації у педіатрії» у місті Львів та Дніпро. Ці тренінги проводили чотири українські клінічні фахівці. Участь у тренінгах прийняли близько 90 фізичних терапевтів та лікарів з різних регіонів України. Клінічні фахівці, які викладали цей курс, мали змогу провести два тренінги та удосконалити свої тренерські навики і поглибити свої знання в аналізі ходи під супервізією голландських колег.

3. Відбулись два «Тренінги реабілітаційних команд» (Львів та Київ). Ці тренінги проводилися американською командою фахівців, яка включала: лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, двох ерготерапевтів та медбрата. Участь у тренінгах прийняли близько 60 професіоналів (лікарі, медсестри, фізичні терапевти, ерготерапевти). Найбільшим досягненням було те, що усі члени міждисциплінарної команди мали змогу зібратися разом та почути інформацію про командну роботу, про важливість кожного члена команди та його роль у процесі надання послуг. Найважливішим компонентом, який може забезпечити успішне надання послуг для пацієнта, є розуміння кожним членом команди своєї сфери діяльності, наявність необхідних компетенцій та комунікація у команді.

4. Було проведено тренінги із забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ. Під керівництвом досвідчених тренерів з США та Канади було проведено один тренінг із забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ базового рівня (WSTP-b) у Києві та один тренінг із забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ середнього рівня складності (WSTP-і) у Львові. Життєздатність цієї програми в Україні забезпечать три фахівці, які мають міжнародний сертифікат тренера, який у свою чергу дає змогу самостійно викладати тренінг із забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ базового рівня складності (WSTP-b) . Ці фахівці є сертифіковані Міжнародним товариством професіоналів у сфері забезпечення кріслами колісними (ISWP) та внесені у базу ISWP. Для отримання сертифікату фахівці пройшли спеціальне навчання «Тренінг з підготовки тренерів базового рівня із забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ». Також був проведений «Тренінг із забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ базового рівня (WSTP-b)» у Харкові під керівництвом досвідченого клініциста, члена ISWP. Загалом у цьому напрямку свої знання підвищили 53 особи (фізичні терапевти, техніки, постачальники послуг, працівники соціального захисту населення та користувачі кріслами колісними).

5. Був поведений тренінг по менеджменту нейрогенного сечового міхура та кишківника при ураженні спинного мозку (Львів). Визнаним було те, що цей тренінг провели українські фахівці (лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичний терапевт та медсестри) під безпосереднім керівництвом американських колег. У підсумку близько 30 осіб з різних регіонів України (лікарі, медсестри, фізичні терапевти, ерготерапевти) поглибили свої знання у цій сфері.

6. Було проведене дистанційне менторство фізичних терапевтів, що працюють у трьох реабілітаційних відділеннях (м. Львів, Київ, Запоріжжя). Дистанційне менторство передбачало проходження навчання з «Поглибленого тренінгу з нейрореабілітації: клінічне мислення та менторство». Ці фізичні терапевти мали змогу отримати поради чи практичні рекомендації щодо практичної роботи з пацієнтами. Дистанційне менторство це професійна спосіб співпраці клінічного фахівця та фізичного терапевта з використанням форми МКФ. Знання, уміння та досвід, які отримали фізичні терапевти, допоможуть їм надавати кваліфіковані та якісні послуги.

7. Було проведено ситуаційний аналіз діяльності реабілітаційних відділень лікарень у містах Львів, Київ, Запоріжжя. Цей аналіз здійснював міжнародний експерт у сфері громадського здоров’я. На основі цього аналізу було розроблено стандарти та рекомендації, згідно яких повинно функціонувати нейрореабілітаційне відділення, базуючись на найкращих практиках.

8. Було проведено три Загальні збори Української Асоціації фізичної терапії (УАФТ) із залученням консультантів від Світової Конфедерації фізичної терапії (СКФТ). УАФТ є повноправним членом СКФТ, та єдиним уповноваженим представником професії фізичний терапевт в Україні. Загальні збори це майданчик для обміну інформацією та подальшого розвитку професійної спільноти в Україні.

9. Було проведено три конференції/ круглі столи із залученням зацікавлених сторін.

  • Міжнародна конференція «Роль фізичної терапії в системі охорони здоров’я» (м. Київ) розглядала питання про важливість і значення «фізичної терапії» у системі охорони здоров’я.
  • Круглий стіл «Забезпечення людей в Україні відповідними кріслами колісними для покращення їхнього здоров’я та якості життя» передбачав створення передумов реалізації Міністерством соціальної політики України восьмикрокової моделі забезпечення кріслами колісними згідно рекомендацій ВООЗ. Тerje Sund (старший технічний радник Міністерства соціальних питань Норвегії) розробив документ «Закупівля крісел колісних з ручним керуванням в Україні», який містить рекомендації для Мінсоцполітики.
  • Проведений круглий стіл із зацікавленими сторонами «Розвиток фізичної терапії в Україні: на шляху створення дорожньої карти» (м. Київ). Мав на меті об’єднати зусилля по урегулюванню професії «фізичний терапевт» в Україні. Ключовими учасниками цього круглого столу були представники ВООЗ, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства науки та освіти України та Міністерства соціальної політики України. Представники міністерств презентували бачення ролі фізичних терапевтів у системі охорони здоров’я України. Ця зустріч зацікавлених сторін надала учасникам спільне розуміння сучасних подій у фізичної терапії в Україні та допомогла визначити ролі та обов’язки кожного із зацікавлених сторін у процесі урегулювання професії «фізичний терапевт».

10. Для обміну досвідом, відбулись двох сторонні візити фахівців з США, Норвегії та Румунії. 3-х тижневе стажування у реабілітаційних установах Лос-Анджелесу 11-ти фахівців з України стало хорошим фундаментом для розуміння науково-доказової практики у реабілітаційному процесі та підвищенні рівня професійних знань. Норвезький досвід забезпечення допоміжними технологіями (зокрема кріслами колісними) показав у дії застосування 8-ми крокової моделі забезпечення кріслами колісними. Центри незалежного життя для людей з інвалідністю у Румунії підштовхнули до реалізації ідеї впровадження програми менторів-наставників у реабілітаційних відділеннях в Україні.

11. Представники УАФТ прийняли участь у Загальних зборах Європейського регіону СКФТ м. Лімасол (Кіпр) 2016 р. та у Загальних зборах СКФТ м. Женева (Швейцарія) 2019 р.

Завдання №2: Розширення доступу до економічних можливостей. Цей компонент проекту реалізовувала Національна Асамблея осіб з інвалідністю України (НАІУ) яка тривала упродовж 4-х років. Результатом цієї діяльності є:

  • 376 осіб з інвалідністю були працевлаштовані;
  • 397 осіб з інвалідністю пройшли курси з підвищення кваліфікації (перекваліфікації);
  • 399 осіб з інвалідністю прийняли участь у 18 тренінгах по започаткуванню власної справи;
  • 90 осіб з інвалідністю прийняли участь у 4-х тренінгах по розвитку власної справи;
  • 100 осіб з інвалідністю отримали міні гранти для започаткування власної справи;
  • створено 15 номерів електронного бюлетеня “Алгоритми успіху” для підприємців малого та середнього бізнесу.

Завдання №3: Забезпечення допоміжними технологіями.

Під час проекту TEAM Україна було розповсюджено 243 крісел колісних, 195 протипролежневих подушок та 174 комплектів засобів інконтиненції, які включали одноразові катетери, уропрезервативи та сечоприймачі. Загальна кількість допоміжних пристроїв (крісел колісних, протипролежневих подушок та наборів інконтиненції), розповсюджених під час діяльності проекту, становить 612 одиниць.

Завдання №4: Надання послуг медичної/ фізичної реабілітації.

1. За час реалізації проекту Група активної реабілітації (ГАР) у співпраці із НАІУ провела 10 таборів активної реабілітації для осіб з травмою спинного мозку. Табори активної реабілітації були різного рівня: базовий, лідерський та табір виключно для осіб з травмою спинного мозку на шийному рівні хребта. Табори активної реабілітації проводяться, як один з методів відновлення фізичного та соціального стану людини після травми чи ураження спинного мозку. Ключовою відмінністю останнього табору для осіб з травмою спинного мозку шийного відділу хребта стало запровадження нової дисципліни – самообслуговування, адже до цього табору, курс самообслуговування проходив безпосередньо в кімнатах разом з інструктором. Програма тренувань була розроблена індивідуально для кожного учасника згідно його фізичного стану і запитів від інструктора по кімнаті, яка коригувалася відповідно до наявного прогресу. За весь час проекту TEAM Україна табори активної реабілітації пройшло 171 особа із травмою спинного мозку.

2. Діяльність тренерів-наставників у трьох реабілітаційних відділеннях лікарень України як членів реабілітаційних команд. У проекті TEAM Україна було задіяно 9 досвідчених, мотивованих, наполегливих, активних користувачів крісел колісних, які впродовж року працювали у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону (ВМКЦЗР), Запорізькій клінічній обласній лікарні (ЗОКЛ) та Київській клінічній обласній лікарні (КОКЛ). Тренери-наставники мали змогу пройти навчання за принципом «рівний-рівному» запропонованим американськими колегами. Адже, у США у реабілітаційному центрі Rancho Los Amigos National Rehabilitation Center ця програма працює вже впродовж багатьох років. Представники з цієї установи мали змогу відвідати Україну і поділитися своїми знаннями та досвідом з 9 тренерами-наставниками. Українські тренери-наставники мали впродовж своєї роботи також підтримку від американських колег через програму дистанційного менторства.